Kim jest dla mnie Jan Paweł II?

16 października 1978 roku nie było mnie jeszcze na świecie. Był i jest to zapewne niezapomniany dzień dla ludzi wierzących. Plac św. Piotra i biały dym. Nagle wychodzi nowy papież- Polak. I tutaj zaczyna się historia osoby, która zajęła w moim życiu ważne miejsce.

Osoba Jana Pawła II niewątpliwie jest dla mnie wzorem człowieka a także ucznia. Patrząc na życie Karola Wojtyły można stwierdzić, że to człowiek, który nie tylko pięknie mówił o Bogu i miłości do drugiego człowieka ale także to realizował. Jestem bardzo dumna, że mogę mówić o sobie, że jestem z pokolenia JP2. Jan Paweł II miał w sobie tyle prostoty i szacunku wobec drugiego człowieka.
Miałam 6 lat kiedy papież Jan Paweł li odszedł do wieczności i mogłabym nie pamiętać jego osoby ale to on właśnie zostawił dziedzictwo, które jest kontynuowane przez jego następców. Mimo to pamiętam jego głos, twarz z ekranów telewizyjnych. O takiej osobie nie da się zapomnieć.
Wyodrębnię 3 etapy życia człowieka w jakich papież Polak był jest i będzie wzorem do naśladowania.
Pierwszy etapem życia człowieka jest dzieciństwo i młodość.
Z pewnością dzieciństwo Karola było inne niż to moje, Biorąc pod uwagę czasy w jakich się wychowaliśmy. Z opowiadań moich dziadków wiem, że czasy te nie były łatwe ale za to piękne. W tym właśnie czasie chciałabym zwrócić uwagę na postawę Karola Wojtyły wobec trudności jakie miały miejsce w jego życiu. Śmierć mamy Karola z pewnością poruszyła jego życie, mimo to, on nie zbuntował się przeciwko Panu Bogu, tylko mu zaufał już jako dziecko. Śmierć bliskiej osoby burzy nam aktualny stan rzeczy. Jan Paweł II pokazuje nam jak w takiej sytuacji pozostać wierny Panu Bogu. Jestem uczennicą 2 klasy gimnazjum i wzór Jana Pawła li towarzyszy mi codziennie rano kiedy idę do szkoły- pokazuje jak być pilnym uczniem i dobrym koleżanką. Kiedy byłam młodsza i wstawałam w okresie adwentu na roraty, myślałam Karol Wojtyła wstawał - ja też dam radę. Papież daje mi także niesamowita motywację do rzeczy, które lubię wykonywać, ponieważ miał aktorską duszę, uczestniczył w różnego rodzaju przedstawieniach, a ja również interesują się teatrem i literaturą. Chciałbym być dobrym studentem, który w przyszłości będzie realizował własne ambicje w zgodzie z sobą i z planem Pana Boga.
Kiedy mija dzieciństwo i młodość następuje dorosłość.
Dorosłość to taki etap życia, do którego szybko chcemy dotrzeć ale najważniejsze jest to aby w tym dorosłym życiu odnaleźć prawdziwy zamiar Pana Boga i realizować go. Karol Wojtyła chciał studiować polonistykę, jednak zdecydował się służyć innym ludziom i być kapłanem. Czas po maturze kiedy ludzie decydują o tym co chcą robić i jak ułożyć sobie życie przyniósł wojnę, rozczarowanie i ciężkie czasy. Karol mimo wojny został kapłanem a potem papieżem - głowa Kościoła Katolickiego. 27 lat pontyfikatu to książki, encykliki, ponad 100 podróży-pielgrzymek, niezliczone ilości przemówień, błogosławieństw, napomnień, uśmiechów, gestów. Jan Paweł II jest wzorem dla mnie, ale także dla osób, które pełnia największe urzędy i mają duże możliwości aby promować życie człowieka od jego poczęcia pi do naturalnej śmierci. Papież wielokrotnie podkreślał także znaczenie rodziny jako najważniejszej komórki społecznej. Jan Paweł II pochylał się nad biednymi chorymi, skrzywdzonymi i mówił „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma lecz przez to czym dzieli się z innym". To właśnie jest najpiękniejszy przejaw człowieczeństwa. Taka piękna postawę obrony życia jak również zaufania Panu Bogu dostrzegam w Janie Pawle II.
Jedni chcą dożyć pięknych długich lat a inni boją, się starości. Bo starość to smutny okres oczekiwania na śmierć, lecz powinno być to oczekiwanie na śmierć, która jest przejściem do wiecznego życia. Jan Paweł II niesamowicie pokazał jak można pięknie przeżyć swą starość, nie poddawać się i w ufać Panu Bogu w cierpieniu choroby. Karol Wojtyła żył 85 lat, można stwierdzić, że nie było to łatwe życie, ale całe było złożone w ręce Matki Bożej. Doświadczenie i choroba papieża pokazują, jak ja człowiek wierzący jeśli dane mi będzie żyć w starości żyć tak, aby czuć się spełnionym i spokojnym człowiekiem, który jest przygotowany na przejście do jeszcze piękniejszej rzeczywistości.
Papież Jan Paweł II to dla mnie piękny wzorzec, mimo, że znałam go jako staruszka to będzie dla mnie wzorem na każdym etapie mojego życia.
Śmiało mogę stwierdzić, że Jan Paweł II to wspaniały człowiek, błogosławiony papież a niedługo święty, święty Jan Paweł II - papież Polak.

Aleksandra SOCHA – uczennica kl. IIA
Publiczne Gimnazjum w Kościerzycach