Get Adobe Flash player

Kochany Ojcze Święty!

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach. Jako chłopiec był utalentowany i wysportowany - grał w piłkę nożną, jeździł na nartach. Uwielbiał piesze wędrówki po górach oraz wycieczki krajoznawcze. W czasie nauki w gimnazjum zainteresował się teatrem, a po kilku latach wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. W 1938 roku zaczął studia na Wydziale Filozoficznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z uwagi na wybuch wojny nie ukończył studiów.

 

W roku 1942 postanowił studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W roku 1946 Karol Wojtyła uzyskał święcenia kapłańskiego z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem, a pięć lat później biskupem został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.
Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież.
Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem, gdyż przez swoje poglądy, zachowania oraz wiarę dawał dobry przykład ludziom, szczególnie młodym. Kochał wszystkich - zarówno istoty nienarodzone jak i ludzi chorych i cierpiących. Natomiast w młodzieży pokładał nadzieje na lepsze jutro. Podkreślał, że „Młodzież to przyszłość i nadzieja kościoła". Dzięki swoim pasjom - jazda na nartach, pływanie, wspinaczka po górach oraz dobrym poczuciu humoru, zyskiwał rzesze młodych ludzi, którzy mu zaufali i uznali za jednego z nich. Doskonałym przykładem tego są Światowe Dni Młodzieży, na które co roku ściągały miliony ludzi z całego świata. Dzięki tym spotkaniom papież był blisko młodych, dawał im odczuć, że są ważni i potrzebni. Pisał listy do młodzieży zawierające naukę i wskazówki, którymi należy kierować się w życiu.
Jan Paweł II swoją postawą uczył przebaczania, czego dowodem jest fakt że spotkał się ze swoim niedoszłym zabójcą i wybaczył mu że próbował go zabić. Był także osobą tolerancyjną, jednoczył ludzi o odmiennych poglądach religijnych i politycznych. Okazywał szacunek i przyjaźń żydom, muzułmanom, oraz wyznawcą innych religii. Pragnął
zaprowadzić pokój i sprawiedliwość na świecie , szerząc wolność i miłość na całym świecie. Reagował na wszelkie objawy agresji i przestępczości, potępiał wojnę. Jan Paweł II był dla mnie także wzorem odporności i wytrzymałości. Pomimo choroby i cierpienia, które doświadczył w ostatnich latach swojego życia do końca był z ludźmi i dla ludzi. Zawsze skupiony na modlitwie, miał ogromną moc wpływania na ludzi i nawracania ich.
O wielkości Jana Pawła II można pisać bardzo wiele, jednak ja skupiłam się na tym, co dla mnie jest najbardziej znaczące. Jan Paweł II zawsze pozostanie w mojej pamięci jako człowiek otwarty, wspaniały i wesoły. Jego słowa często towarzyszą mi w życiu, są dla mnie drogowskazem i tworzą mały pomnik w moim sercu.

 

Justyna Szechner – uczennica kl. IIA
Gimnazjum Nr 4 we Wrocławiu
Katechetka: mgr Barbara Trela