Długo zastanawiałem się, jak w kilku zdaniach odpowiedzieć na pytanie, „Kim dla mnie jest Jan Paweł II?", ponieważ powstały o nim liczne biografie i dość obszerne książki. Postanowiłem jednak, że opiszę to, co najbardziej mnie zachwyciło w osobie Jana Pawła II.

Jan Paweł II jest dla mnie przede wszystkim orędownikiem pokoju! Nie mówił nigdy ludziom tego, co chcieliby usłyszeć, ale niezmiennie głosił stałe prawdy Boże. Nieustannie przekazywał naukę Kościoła, uczył modlitwy, bronił życia, zabiegał o zjednoczenie wierzących w Boga. Żaden z Papieży nie odbył tylu pielgrzymek apostolskich, co Jan Paweł II. Nikt tak jak On nie potrafił zgromadzić ludzi, aby czuli się wspólnotą wierzących. Każde Jego słowo, gest, uśmiech wzbudzał ogromny entuzjazm. Ludzie kochają Go nadal, bo był autentyczny. Bezkompromisowy, ale rozumiejący każdego człowieka. Całym swoim życiem ukazywał Chrystusa. Pracował ponad siły. Największa siła Jego apostolstwa tkwiła w nieustannej modlitwie. Jan Paweł II był prawdziwym Posłańcem Ducha Świętego i największym misjonarzem. Niestrudzenie głosił Dobrą Nowinę o Bogu.
Dla mnie Jan Paweł II był osobą, która kochała każdego bez wyjątku i pozostanie w pamięci wszystkich. Podczas swojego pontyfikatu zrobił wiele dobrego i umiał przyciągnąć ludzi do siebie słowem. Był to człowiek, którego kochał cały świat. Jana Pawła II jest dla mnie wielkim wzorem do naśladowania, gdyż dla niego Muzułmanie, Żydzi i inni wyznawcy różnych religii byli jak bracia. Dobrym przykładem jest to, jak Jan Paweł II jako pierwszy papież modlił się w muzułmańskim meczecie, cerkwi i jako jedyny Papież prosił Żydów o przebaczenie za ich prześladowania przez Katolików. Tym właśnie jest osoba naszego kochanego dziadka, polskiego papieża Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II był, jest i zawsze będzie autorytetem. Nauczył mnie on słuchać z uwagą drugiego człowieka, ponieważ lubił rozmawiać i umiał rozmawiać z każdym. Mówił przekonująco, lubił żartować śmiać się z ludźmi. Był i jest bardzo ważny, chociaż już nie żyje. Czas jego pontyfikatu był czasem pięknym i niezapomnianym. W swoim życiu nauczał ludzi, głównie młodzież, aby jak mówił: „otwarli drzwi Chrystusowi". Twierdził, że to młode pokolenie jest przyszłością świata, i to od nich zależy wygląd przyszłości. To, jacy będziemy i jaką wartością będzie dla nas wiara.
Jan Paweł II nauczył mnie tolerancji, szacunku i miłości względem bliźniego. Nigdy nie zapomnę tego, jaki był i tego, o czym mówił, ponieważ Jego nauka pomimo biegnącego czasu i licznych przemian jest wciąż aktualna.
Jan Paweł II na zawsze pozostanie promykiem nadziei w moim sercu.

Cezary Gaczyński – uczeń kl. II
Gimnazjum ZS w Czeszowie